Előadóink és előadásaik DÉ2023









VR és parametrikus tervezés alkalmazása az építészetben – Albert Flórián, Hajdu Árpád, Hegedűs Dániel, Tóth Olivér
(Széchenyi István Egyetem, Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar, Építészmérnök hallgatói)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Jelen előadásunkban két TDK dolgozatunkat szeretnénk bemutatni. Első tudományos kutatásunk témája a VR (Virtual Reality) használata az építőipar minden szegletében, a tervezéstől egészen a kivitelezésig. Ennek keretében több, hazai építész tervezővel készített interjú segítségével vizsgáltuk a VR jelenlegi felhasználási trendjeit. Ezen túl egy saját modell készítésén keresztül próbáltuk ki a technológiát és vizsgáltuk annak felhasználhatóságát a benapozásvizsgálat során. Az épületünket benyújtottuk a Velux „LIGHT IT UP!” hallgatói pályázatára is, ezáltal pályázat által kiírt követelmények alapján terveztük meg az épületet. A tervezés során egy 2+2 fős családi modellnek terveztünk egy oldalhatáron álló épületet Bakonybélen kortárs megjelenéssel, a mai igényekhez alakítva, de illeszkedve a falusias utcaképbe. Második kutatásunk témája a benapozásvizsgálat parametrikus tervezési módszer alkalmazásával. Ennek a kutatásnak a keretében az általunk tervezett családi ház parametrikus tervezési módszerrel létrehozott, különböző nyílászáró elrendezésekkel és nyílásméretekkel rendelkező alternatíváit vizsgáltuk, melynek során a Velux Daylight Visualizer-rel lefuttatott vizsgálatok számszerűsített adatait kívántuk összevetni és kielemezni benapozási, fénymennyiségi és komfortérzeti szempontok szerint, továbbá a létrehozott variációkat szerettük volna esztétikai szempontok szerint megvizsgálni és egyeztetni a saját szubjektív véleményünkkel a VR-ban kialakított látvány alapján. Szerettünk volna megbizonyosodni arról, hogy a parametrizálás akár már kisebb léptékben is hasznára lehet a tervezőknek és meggyorsíthatja a munkájukat, illetve, hogy a VR segítheti a hozzá nem értő személyek számára a könnyebb értelmezhetőséget és segítséget nyújthat a döntéshozásban a látvánnyal és a mellé kapott számadatok összevetésével. Ehhez szorosan kapcsolódik a szoláris hőnyereség, viszont ezt egy újabb kutató munka keretein belül szeretnénk foglalkozni a témával.

BIM AZ ÉPÜLETGÉPÉSZ ÉS VILLAMOS TERVEZÉSI GYAKORLATBAN – MEGVALÓSULT IPARI PÉLDÁK (MAGYAR ÉS KÜLFÖLDI) – BajiGál Ferenc
(TGA Consult Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A TGA Consult Kft. elkötelezett az új- és fejlett tervezési folyamatok és technológiák használata iránt. Az újgenerációs, BIM alapú tervezés használatával az üzemeltetéssel és akár a kivitelezéssel foglalkozó megrendelőinket is ki tudjuk szolgálni. Ezt a fajta tervezési folyamatot az Autodesk egymással összefüggő, minden szakágat lefedő szoftvermegoldásait használjuk: tervezéshez Revit-et, koordinációhoz a Navisworks Manage-t és üzemeltetési BIM modellnek a Revit adatmodellt. Design and Build projektek esetében az Autodesk Construction Cloud-ot használjuk a tervezési fázis során. Az Arkance Systems Hungary Kft. munkatársai voltak és vannak a segítségünkre a naprakész tudás és szoftverek beszerzésében.

AR/VR TECHNOLÓGIA ALKALMAZÁSA ÉPÍTÉSHELYI BALESET-MEGELŐZÉS CÉLJÁBÓL
– Bakai Nándor, dr. Rák Olivér, Simon Dóra Erika, Csonka Levente
(Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai kar, BIM Skills Lab kutatócsoport )
ÖSSZEFOGLALÁS:
Building Information Modelling (BIM); Virtual Reality (VR); Augmented Reality (AR) Munkabaleset szempontjából egy építkezés kiemelten kockázatosnak tekinthető, ezért fontos azt vizsgálni, hogy a balesetek bekövetkezésének kockázatát miként lehet csökkenteni. A technológia fejlődésével számos olyan eszköz vált elérhetővé az utóbbi években, amely megoldást jelenthet a fent említett problémára. Az előadás során bemutatásra kerülnek azok a folyamatban lévő kutatások és fejlesztések, melyek a virtuális valóság (VR) és kiterjesztett valóság (AR) technológia balesetmegelőzési célú felhasználására irányulnak.


BIM A HÍDTERVEZÉSBEN A HÍDÉPÍTÉSÉRT – Balogh Ádám, Horváth Adrián
(FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A FŐMTERV Zrt. Híd- és Szerkezettervező Irodája 2004-óta Tekla Structures BIM program alkalmazásával tervezi a hidak acélszerkezeteit. Az elmúlt években több olyan tervezési munkában vettünk részt az Iroda, amelyekben kötelező volt a terveket BIM környezetben elkészíteni – igaz ezeknek egyike sem volt hídtervezés. A hídtervezés speciális területe a szerkezettervezésnek, a magasépítéstől jelentősen eltérő tervezési folyamatokkal, gyakorlattal, valamint egyedi geometriai problémákkal. A BIM, mint folyamat alkalmazásának előnyei és korlátai ennek megfelelően jelentősen eltérnek a jelenleg szabályozott és kidolgozott BIM környezettől. Az irodán felhalmozódott tapasztalatainkat osztjuk meg az előadásban, s javaslatot fogalmazunk meg a BIM alkalmazására híd projektekben, ezen belül kiemelten a tervezés területére fókuszálva.


ÉPÍTŐIPARI KIHÍVÁSOK ÉS LEHETSÉGES MEGOLDÁSOK A DIGITALIZÁCIÓ JEGYÉBEN – Baranyi Péter, Sabathiel Balázs
(Arkance Systems HU Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A versenyképesség és a hatékonyság javításának szükségessége továbbá az állami szabályozások változása felgyorsítja a fejlődést az építőiparban is. A fejlődés egyik fontos pillére az digitalizáció, mely az építmény teljes életciklusában javítja a tervezési, engedélyezési, kivitelezési és üzemeltetési folyamatokat és hatékonyabb és jobb együttműködést eredményez az ágazati, együttműködő szereplők között. A közös adatkörnyezet, az építményinformációs modell (BIM) használata biztonságos fenntarthatóságot jelent mind a beruházási projektek, mind az ennek eredményeként létrejött építmények esetében. Összességében a mérnöki megoldások eredménye és értéke egy környezettudatosabb és a társadalmilag is jobban hasznosuló épített környezet.


BIM PROJEKTEK TÁMOGATÁSA TRIMBLE TECHNOLÓGIÁVAL KÖZÖS ADATKÖRNYEZETBEN – Bálint Béla, Makkos Lilla
(Construsoft Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A Construsoft Kft. a finn Trimble Solutions Corporation acél-, beton- és hídszerkezetekre fejlesztett TEKLA Structures szoftverének és BIM megoldásainak magyarországi képviselője, forgalmazója és támogatója. Építőmérnöki szoftverek terjesztésére, telepítésére, oktatására és a szakmai háttér biztosítására szakosodtunk, cégünk több mint 25 éve van jelen a magyar piacon.
A Trimble technológia folyamatosan követi az építőipar igényeit, a nemzetközi és hazai BIM előírásait, a digitális tervezés minden területén megoldást kínál, ezzel a tudatosabb építőipar alapjait biztosítja.
A BIM modell információtartalmára épülő folyamatokat segíti elő a kiviteli részletességű és gyártási pontosságú modell, a felhő alapú együttműködés, és a modell alapú kommunikáció.
A BIM projekt összes résztvevője számára a Trimble Connect biztosít közös adatkörnyezetet (CDE), amelyben a projekt koordináció, a feladatok kezelése és az ütemezés korszerű alapokon, valós időben, megbízható és biztonságos adatok alapján történik. A 3D modellek, tervek, képek, nézetek és egyéb dokumentumok megosztása könnyen és egyszerűen megvalósítható, elősegítve ezáltal a költségkímélő és hatékony döntéshozatalt.
A Trimble Connect asztali, mobil és webes alkalmazása is könnyen tanulható és kezelhető, iOs és Android rendszerekkel is kompatibilis, valamint támogatott Mixed Reality (MR, pl. Trimble XR10 Hololens) eszközökre is.
A Construsoft csapat a BIM (Épületinformációs modellezés) és a VDC (Virtuális tervezés és kivitelezés) modellezési és folyamatmegoldások egyedülálló csomagját kínálja, amely lehetővé teszi ügyfeleink számára, hogy jelentős lépéseket tegyenek az építési folyamat digitalizálásában, így biztosítva a megfelelő minőséget, a termelékenység növekedését és a fenntarthatóságot. Szoftvereket kínálunk az általános és részletes modellezéshez, biztosítva az építőipar számára a pontos, részletes 3D-s környezet létrehozásához szükséges összes eszközt. A szoftveres megoldások mellett tanácsadással, technikai támogatással, képzéssel, frissítésekkel és célirányos szolgáltatásokkal támogatjuk a megvalósítást és a munkafolyamatokat.


LABDOC – ÉPÍTŐIPARI LABOROK DIGITALIZÁCIÓJA – Dr. Czoboly Olivér
(Termék portfólió vezető)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Cégünk több mint 20 éve van jelen akkreditált laboratóriumként az építőiparban. Ez idő alatt széleskörű tapasztalatot gyűjtöttünk az építőipari labormunkával kapcsolatban. Továbbá cégünk a Heidelberg Materials (korábbi nevén Heidelberg Cement) tagjaként jelentős nemzetközi tudásbázishoz fér hozzá. Korábban is alkalmaztunk laborszoftvereket, de azok már nem tudták teljesíteni a mostani elvárásokat, elavulttá váltak. Ez hívta életre a LabDoc keretrendszert. Jelen előadásban bemutatjuk, hogy az árajánlat készítéstől a laborszolgáltatáson át a teljesítésigazolásig miként tudja teljeskörűen támogatni a laborok munkáját. Rugalmas szerkeszthetőségének köszönhetően szinte bármilyen labortevékenységhez alkalmas.


twiGIS – AVAGY A GIS ÉS BIM KÖZÖTTI KAPCSOLAT MEGTEREMTÉSE
– Cservenák Róbert, Zagyi Bence
(Arkance Systems HU Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A GIS- és a BIM-adatok egyesítése olyan térinformatikai szemléletet ad épület és épített környezetünk tervezéséhez, amely biztonságosabb és intelligensebb épületek, utak és infrastruktúra objektumok megvalósításához vezet. A twiGIS egy térinformatikai, létesítménykezelési és téradatkezelő komplex megoldás. Egy teljesen reszponzív, felhasználó-orientált, webalapú eszköz, amely alkalmas a földrajzi, infrastrukturális, CAD- és BIM-adatok széles körének közzétételére és kezelésére. A digitális tervet és modellt valódi térben, a valódi földrajzi körülmények között helyezhetjük el, így már az első lépésben kizárható a tervezés és a kivitelezés számos kockázata, később pedig biztosítva lesz az üzemeltetéshez szükséges pontos helyszíni valós információ. A twiGIS biztosítja a helyszínrajzokhoz, épületekhez, helyiségekhez, berendezésekhez és technológiákhoz, valamint a személyzethez kapcsolódó összes dokumentáció és nyilvántartási feladat zökkenőmentes kezelését a legmodernebb CAD és BIM eszközök segítségével, egyetlen adatbázisba és más vállalati rendszerekbe integrálva. Kapcsolatot biztosít a legismertebb szoftvermegoldásokkal, köztük az AutoCAD Map, Infraworks és Autodesk Revit termékekkel. Egy ilyen komplex rendszer segítségével nemcsak dokumentumokat, hanem teljes vállalati folyamatokat is digitalizálhatunk, kiválthatjuk a papírmunkát, ami idő- és pénzmegtakarítást jelent. Ugyanaz a munka hatékonyan elvégezhető számítógépen, laptopon, táblagépen és mobilon is. Minden alkalmazott – vezető, értékesítő, könyvelők, technikusok – egyszerre online lehet ugyanabban az alkalmazásban, különböző hozzáféréssel és jogokkal.

BETONELEM TERVEZÉS ÉS GYÁRTÁS DIGITALIZÁLÁSA – Eleméry Gábor
(Tangens Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Előadásunkban áttekintjük az előregyártott vasbeton elemek tervezésének és gyártásának korszerű módszereit elsősorban a Nemetschek cégcsoport Allplan programjának gyakorlati alkalmazása által. Rávilágítunk azokra a folyamatokra, melyek egy előregyártott csarnokszerkezet térbeli CAD modelljének megalkotásától elvezet a gyártmánytervek készítésén keresztül az elemek optimalizált gyártása után az ütemezett beépítés, és minőségbiztosítás megvalósításáig. Kutatjuk, hogy milyen elvárásokat érdemes támasztani egy BIM projekt megfogalmazása során. Haszonelemzést végzünk, megvizsgálva, hogy a projekt egyes szereplőinek milyen előnyöket és milyen kihívásokat jelent az épületinformáció modellezés, avagy az építményinformáció menedzsment, azaz a BIM. A konferencia résztvevői a Tangens Kft. standján részletes felvilágosítást kaphatnak mindarról, ami az előadás időkereteibe nem fért bele.

ÉPÍTÉSZ TERVEK BIM AUDITJA – Horváth Róbert
(Archimage Kft., okl. építészmérnök)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Az előadás az Archicad Projekt Audit témakörét járja körbe az alábbi szempontok alapján:
- Jól használom az Archicad-et?
- Megfelelően építem fel terveimet?
- Megbízhatóak a BIM alapok munkamódszeremben?
- Hogy hozhatom ki a legtöbbet az Archicadből?
- Mit kérdezzek az Archicad vagy BIM szakértőtől?
A siker érdeképen több szempontból, illetve mélységben auditálhatunk és kell is auditálnunk egy projektet:
- Megvizsgálhatjuk általános építészeti illetve mérnöki minőség szempontjából.
- Vizsgálhatjuk az Archicad lehetőségeinek kihasználása, az együtt dolgozás minősége és hatékonysága használata szempontjából.
- BIM (Épület Információs Modellezés / Menedzselés) céloknak, követelményeknek, illetve szabványoknak való megfelelés szempontjából.
Ezek végeredményben összefüggenek, és természetesen nem csak a projektet, hanem az azon dolgozók felkészültségét is értékelik.

AZ ÉPÍTŐIPARI DIGITALIZÁCIÓ HATÁSA A MUNKAMORÁLRA – Juhász Sándor
(iKont Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Hanyag munkavégzés, lopás, szeszes ital fogyasztása, eltűnés – ezek juthatnak eszébe először, ha az építőiparban dolgozó kivitelező munkásokra gondol. Az iKont intelligens konténereket gyártó és forgalmazó startup egy mélyinterjú kutatásban járt utána annak, milyen megküzdési stratégiák akadnak a magyar építőipari piacon.
A kutatás eredményeiről, és a digitalizáció adta lehetőségekről számolnak be a konferencián.

DIGITÁLIS SZERVEZETFEJLESZTÉS – Kovács Ádám Tamás
(Brick+Data Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Az építőipar termelékenysége elmarad az ipar többi ágától, noha a technológia már elég fejlett lenne ahhoz, hogy képes legyen kezelni a felmerülő ipari igényeket. Előadásomban kifejtem, hogy a BIM bevezetés miért inkább egy komplex változásmenedzsmenti, mintsem csupán szoftveralkalmazási és oktatási kérdés. Ennek folyományaként mutatom be a Digitális Szervezetfejlesztés módszertanát, amit PhD kutatásom során fejlesztettem ki és a Brick+Data cégen keresztül ültettük át a magyar építőipari gyakorlatba az elmúlt években. Az előadás során érdekes tanulságokkal fűszerezem a témát, amit tervezőirodákban, kivitelezőknél és ingatlanfejlesztőknél gyűjtöttünk.

DIGITALIZÁLHATÓK-E AZ ÉPÍTÉSÜGYI ELŐÍRÁSOK? – Dr. Lőrincz Éva
(Opinion Builders Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Az építési jogszabályoknak lépést kell tartani a kor kihívásaival, emiatt viszonylag gyakran módosításra kerülnek. Az építészek számára állandó kihívás, hogy a tervezett épület megfeleljen a hatályos előírásoknak. Az Opinion Builders Kft. K+F-es projektje keretében megvizsgálta, hogy hogyan lehetne megkönnyíteni az építésztervezők munkáját. Létezik-e olyan modell alapú eljárás, amivel ellenőrizni lehet az építészeti tervek jogszabályi megfelelőségét? Nemzetközi szinten hol tartanak a fejlesztések? Lehetséges-e a hazai építési jogszabályok – különösen az OTÉK – digitalizációja? Az előadás során ezen kérdésekre kapunk választ.

ADATÁTVITELI LEHETŐSÉGEK BIM KÖRNYEZETBEN AZ ÉPÍTÉSZETI ÉS TARTÓSZERKEZETI MODELLEK KÖZÖTT – Grubits Péter
(Széchenyi István Egyetem, Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar, Építészmérnök hallgató)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Az építőiparban elengedhetetlen a hatékony munka elvégzéséhez a két fő szakág, az építész és építőmérnök közötti megfelelő kommunikáció és összhang. Ennek az együttműködésnek a megkönnyítésére szolgál a számítástechnológia fejlődésének köszönhetően létrejött Building Information Modelling (BIM), azaz az épület információs modellezés. A kutatásom során az építész és építőmérnök szoftverek közötti adatátvitel lehetőségeit vizsgáltam BIM környezetben. Előadásom első része a BIM rendszer lényegét, az adatcsere mögötti hátteret, valamint annak lehetőségeit tartalmazza. Ezt követően egy komplex esettanulmányon keresztül mutatom be az Archicad és AxisVM szoftverek közötti modellinformáció importálását, exportálását és azok eredményeit. A továbbiakban ehhez hasonlóan kisebb esettanulmányokat is bemutatok az előadásomban, végül pedig a főbb eredményeket és azokból levont következtetéseimet ismertetem.

ARCHICAD MAGYAR BIM SABLONFÁJL 4.0 – Kuźniarski Tamás
(Graphisoft SE Zrt.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A BIM (Building Information Modeling – építményinformációs modellezés) olyan technológiák, folyamatok és szabványok összessége, amelyek lehetővé teszik, hogy több érdekelt fél közösen tervezzen, építsen és üzemeltessen egy épületet vagy infrastruktúrát a virtuális térben. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a technológiák lehetővé teszik, hogy a projekt teljes életciklusa során modellek segítségével információkat hozzanak létre és kezeljenek. Másrészt a szabványalapú módszerek lehetővé teszik ezen információk strukturált megosztását az érintett szereplők között, ösztönözve az együttműködésre és az interdiszciplináris munkára, és ezáltal hozzáadott értéket teremtve az ipari folyamatokhoz. A BIM alapú tervezés ily módon növeli az AECO-iparág termelékenységét és fenntarthatóságát azáltal, hogy olyan információs és kommunikációs folyamatokat, módszereket és technológiákat épít be, amelyek a projekt teljes életciklusa során ösztönzik a modernizációt, csökkentik a projektek építési folyamatainak költségeit és határidejét, és hatékonyabbá teszik az infrastruktúra üzemeltetését. Lázár János miniszter úr bejelentette az új építési és beruházási törvény tervezetét, melynek kötelező eleme lesz 2023-tól a BIM-ben való tervezés. Az Állami Beruházások Érdekegyeztető Tanácsa jelenleg is dolgozik a törvénytervezeten. Az előadás során végig vesszük egy meghatározó iparági szereplő, a GRAPHISOFT szemével az Archicad magyar BIM Sablonfájl 4.0-án keresztül az iparág válaszait azon pontokra, amelyeket az új törvénytervezet minden bizonnyal érinteni fog. A Sablonfájl 4.0 egy több éves fejlesztés, előkészítés eredménye. Felhasználásával, továbbfejlesztésével, a saját tervezőirodai igényekre történő átalakítással lehetőséget adunk a versenyképesség megőrzésére, hogy az elkövetkező időkben várható kormányzati BIM elvárásoknak megfelelően növelve a hatékonyságot a terveket még jobb minőségben tudják a tervező kollegák elkészíteni és mindeközben a kevesebb adminisztráció mellett még több idő maradjon a nagyszerű épületek megalkotására.


EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ AUTODESK CONSTRUCTION CLOUD-BAN
– Maródi László, Nikula Márió László
(Arkance Systems HU Kft. )
ÖSSZEFOGLALÁS:
A digitalizációs átállás az építőiparban nap mint nap kihívások elé állítja a cégeket. A felhő alapú rendszerek kiváló megoldást biztosítanak a versenyképes és jövőbe mutató müködéshez. Egyszerűsége és komplex funkcionalitása miatt az Autodesk Construction Cloud egy jól bevált, ideális együttmödési platformot nyújt a magyaroszági cégek számára.

BIM MODELL KÉSZÍTÉS ÉS TERVEZÉS OPTIMALIZÁLÁS FÓKUSZÁLTAN AZ ÉPÍTÉSHELYI VÉDŐKORLÁTOK ELHELYEZÉSÉRE
– Rácz Viktor, Dr. Máder Patrik Márk, Bakai Nándor, Etlinger József
(Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai kar, BIM Skills Lab kutatócsoport)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Building Information Modelling (BIM); Algoritmus; modellezés : Az algoritmus alapú tervezés nagy mértékben támogatja az építéshelyen felhasznált anyagok mennyiségi csökkentését és optimalizált tervezését. Az előadásban bemutatásra kerül egy építéshelyi leesésvédelmi szerkezet tervezési példája, mely során egy megfelelően előkészített BIM modell felhasználásával, automatizmusok segítségével történik a tervezés és dokumentálás. A jelenleg kutatási és fejlesztési fázisban lévő algoritmusok megfelelő alapot képezhetnek további automatizált BIM modellezési és tervezési folyamatok támogatásához.

ÜZEMELTETÉSI CÉLÚ BIM KÖVETELMÉNYRENDSZER KIDOLGOZÁSÁNAK FŐBB KRITÉRIUMAI – Rák Olivér, Dr. Zagorácz Márk Balázs, Motasem Altamimi, Rácz Viktor
(Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai kar, BIM Skills Lab kutatócsoport)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Building Information Modelling (BIM); Üzemeltetés; Exchange Information Requirements (EIR) : Építmények életciklusának leghosszabb időtartamát felölelő üzemeltetési fázisban a különböző BIM módszertanok jelentős hasznosulása érhető el, amennyiben az előkészületek kellő alapossággal történtek. A BIM modellek felhasználási célja, a meglévő vagy tervezett rendszerek és infrastruktúra nagy hatással van a kialakítandó folyamatokra, valamint a kapcsolódó megvalósításra. Az előadásban bemutatott szempontok figyelembevételével kialakított követelményrendszer megfelelő alapot képezhet egy BIM modell alapú üzemeltetési rendszer kidolgozásához.

INNOVATÍV SZAKÁGI EGYÜTTMŰKÖDÉS A BIM TERVEZÉSBEN – Rechtorisz Ákos
(StruSoft Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A StruSoft Kft. fejlesztő csapata több mint 25 éve arra törekszik – más szoftverek, mint pl. Archicad, Allplan, Tekla Structures, Revit, IDEA StatiCa, Grasshopper stb. fejlesztőivel is együttműködve – hogy a tervezők ne csak a saját munkafolyamataikban, de a más szakágakkal való együttműködésben is hatékonyan dolgozhassanak a mindennapi gyakorlatban. Előadásunk azt mutatja be valós példákon keresztül, hogy milyen innovatív, korszerű lehetőségek állnak rendelkezésre az építészek, a statikusok és a részlettervezők számára az egymás közötti, BIM-alapú kooperációban, országhatároktól függetlenül, azaz egyaránt pl. a magyar, a skandináv vagy a német tervezők számára.

AZ ÉPÍTKEZÉSEK HATÉKONYABBÁ, GYORSABBÁ ÉS BIZTONSÁGOSABBÁ TÉTELE A PERI BIM SZAKMÉRNÖKEI ÁLTAL – Szekeres Ákos
(PERI Kft.)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A PERI megoldásaival a BIM életciklus teljes egészében – a tervezéstől a bontásig – segítséget nyújt, így a projekt során a feladatok tervezhetőbbek és a kihívások egyszerűbben megoldhatók. A tervezésnél mérnökeink tapasztalatukkal és anyagismeretükkel minden problémára költség-, és anyagoptimalizált megoldást tudnak nyújtani, majd a kivitelezés közben a különböző adatgyűjtő és vizualizációs eszközök segítségével biztosítják a legmagasabb minőséget. A felújítások és bontási munkálatok során a vizualizáció és a lézer scan segítségével előre elkerülhetők a telepítés során felmerülő problémák. Digitális termékeink segítségével az építkezéseket hatékonyabbá, gyorsabbá és biztonságosabbá tesszük.


DIGITALIZÁCIÓ AZ INFRASTRUKTÚRA ÉPÍTÉS TERÜLETÉN – Szép János, Ajtayné Károlyfi Kitti
(Széchenyi István Egyetem, Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar, Szerkezetépítési és Geotechnikai Tanszék)
ÖSSZEFOGLALÁS:
A digitalizáció és az épületinformációs modellezés (BIM = Building Information Modelling) gyakorlata a magasépítésben már széleskörűen elterjedt, az infrastruktúra építés területére viszont csak az elmúlt néhány évben gyűrűzött be. Előadásunkban a Strabag Vasútépítő Kft., a V-HÍD Vagyonkezelő Kft. és a Széchenyi István Egyetem közös az „Automatizáció és digitalizáció integrálási lehetőségei a vasútépítésben, komplex eljárások kidolgozása a transzparencia növelése érdekében” című projektjének az elmúlt két évben elért főbb eredményeit mutatjuk be. A projekt keretén belül részletesen vizsgáltuk a vasút- és műtárgy építésben jelenleg alkalmazott felmérési módszereket. Mintaterületeken teszteltük a lézer szkenneléssel, drón segítségével és a hagyományos módszerrel készített felmérések eredményét és pontosságát, továbbá a pontfelhő feldolgozás módszereit, alkalmazhatóságát a modellezés során. A felmérési adatokból kiindulva egy vasúti vágány és egy acélszerkezetű vasúti híd példáján keresztül mutattuk be a BIM modellezés folyamatát. Továbbá feltérképeztük a modell felhasználhatóságát a kivitelezés-szervezési, üzemeltetési feladatok során. Mind a hazai, mind a nemzetközi együttműködések során kiemelten fontos a közös nyelv használata, így kutatásunk kiterjedt a BIM szabványosítás folyamatának vizsgálatára is. Ennek keretében részletesen kitértünk a buildingSMART által elindított Infrastructure Room munkásságára, melynek fő célja az infrastruktúra elemek integrálása a szabványos IFC (Industry Foundation Classes) környezetbe. A nemzetközi szakirodalom alapján továbbá javaslatokat fogalmaztunk meg a vasúti létesítmények és hidak modelljeinek geometriai és nem geometriai információtartalmára vonatkozóan. A 3D felmérések és a modellezés módszertanának kidolgozásán túl a projekt további célja egy virtuális adatplatform (azaz közös adatkörnyezet) keretrendszerének és a hozzá tartozó szoftveres eszköz fejlesztése, amely lehetővé teszi a létrejött információk és modellek kezelését, rendszerezését, megosztását és szűrését az infrastruktúra projektek esetében.

NEMZETKÖZI BIM SZABÁLYOZÁS – ESETTANULMÁNY – Szövényi-Lux Miklós
(BIM szakértő, CEN/TC 442 delegált)
ÖSSZEFOGLALÁS:
- Hogyan kezdődött?
- Miért BIM?
- Miért BIM szabványok?
- Globális perspektíva
- Chilei BIM szabványok
- Planbim – céljai
- Planbim – a BIM szabványok célkitűzései
- Planbim – a BIM szabványok népszerűsítése
- Planbim – a BIM szabvány dokumentáció kézikönyve


DIGITALIZÁCIÓ AZ INGATLANFEJLESZTÉSBEN – SZERVITA TÉR – Zsidek Gergő, Nagy Orsolya
(DVM Group)
ÖSSZEFOGLALÁS:
Az ingatlanfejlesztés felöleli az építőipari tevékenységek jelentős részét így a folyamatok és a szereplők információs összekapcsolása kulcskérdés a hatékonyságban. A Szervita téri épület megvalósításán keresztül mutatjuk be a digitalizáció és a valóság találkozását 2016-2021-ig tartó időszakban.